News

Top scores from Okehampton Flyers at South West regionals

Okehampton Flyers Team, Feb 2020Congratulations to Okehampton Flyers gymnasts who competed at the South West regional trampoline and DMT qualifier in Bath, with some achieving 8.7s and 8.8s in their grade and gymnasts achieving 10 medals across the day. (more…)

Southern Schools, Kent 2020

Flyers Team, Southern Schools Kent 2020Okehampton Flyers Gym, Trampoline & DMT Club had an excellent day at the southern schools zonal trampoline competition in Kent.

The club had 10 gymnasts qualify for the southern zonals at the regional schools event in November. Gymnasts can represent their school in novice, intermediate and elite grades, and have the chance to qualify for the national schools final in Eastleigh. (more…)

Okehampton Flyers strike gold at South West schools

Okehampton Flyers at South West schoolsOkehampton Flyers Gym, Trampoline & DMT Club have achieved ten qualification places for the southern zonal schools trampoline championships, to be held in Kent in January.

Club gymnasts travelled to Taunton for the South West regional schools championships, to perform routines in novice, intermediate and elite grades, with classes as large as 50 gymnasts. (more…)

Gym & Trampoline Christmas Party!

Christmas Party 2019Enjoy 2 hours of free play on Okehampton Flyers’ air track, AirPit, trampolines and more!

Saturday 14 December, 6.30-8.30pm, Okehampton College Gym

£5 per child, pay at the door (more…)

Coach proves proficiency

Mya Porter - coach proficiency awardWell done to Okehampton Flyers assistant coach Miya Porter who has passed her trampoline award proficiency coaching course.

Okehampton Flyers Gym, Trampoline & DMT Club has trampoline sessions for 3-20 year olds on Tuesdays, Wednesdays and Saturdays.

4 for 4 at South West Tumbling

Faye Hooper, Freya Cavalier-White, Bethan Honey and Eliza LukeOkehampton Flyers Gym, Trampoline & DMT Club tumbling gymnasts have won four gold medals in their first South West club tumbling competition.

The Flyers’ four gymnasts each performed three passes linking gymnastics skills on a sprung tumble track in front of a panel of judges.
(more…)

Flyers win Littman Trophy

Medal winners, Street October 2019Okehampton Flyers Gym, Trampoline & DMT Club have won the Littman trophy as the highest scoring club at a trampoline competition in Street in October.

To win the Littman trophy, club gymnasts achieved five gold and three silver individual medals, an open category team gold, as well as many top ten placings. It was a first attempt at competing for many of the club’s trampolinists. (more…)

View all news

Results

South West Regional Schools Championships, Taunton

Congratulations to Madi, Arran, Miya, Bethan, Harry, Tabitha, Eliza, Adam, Faye and Mason who have all qualified for the schools southern zonals in Kent.

Elite grade
Madison Vine – Yr 10-14 Girls – 1st
Arran Stannard-Heap – Yr 10-14 Boys – 1st

Intermediate grade
Miya Porter – Yr 10-14 Girls – 2nd
Bethan Honey – Yr 7-9 Girls – 1st
Harry Pitman – Yr 7-9 Boys – 2nd
Tasmine Paterson – Yr 7-9 Girls – 11th
Alice Smith – Yr 7-9 Girls – 12th

Novice grade
Tabitha Weaver – Yr 7-8 Girls – 2nd
Eliza Luke – Yr 7-8 Girls – 3rd
Adam Wrzecionko – Yr 7-8 Boys – 1st
Faye Hooper – Yr 1-6 Girls – 1st
Adela Wrzecionko – Yr 1-6 Girls – 5th
Scarlett Weaver – Yr 1-6 Girls – 11th
Mason Parker-Groves – Yr 1-6 Boys – 1st

South West Club Tumbling, Sherborne

Freya Cavalier-White – Club 2, 9-10 – 1st
Faye Hooper – Club 2, 11-12 – 1st
Bethan Honey – Club 3, 11-12 – 1st
Eliza Luke – Club 4, 11-12 – 1st

Trampoline friendly, Street

Littman Trophy – won by Okehampton Flyers as the highest scoring club

Owen Pitman, Madison Vine and Arran Stannard-Heap – Open team gold

Owen Pitman – Open – 1st
Madison Vine – Open – 4th
Arran Stannard-Heap – Open – 12th
Imogen Spooncer – NDP5 – 4th
Tasmine Paterson – NDP1, 13+ – 2nd
Matthew Luckhurst – NDP1, 13+ – 9th
Eliza Luke – NDP1, U13 – 1st
Alice Smith – NDP1, U13 – 10th
Faye Hooper – Schools Yr 5/6 – 1st
Elise Boucher – Club 2 – 2nd
Zola Taylor – Club 1 – 1st
Freya Cavalier-White – Club 1 – 2nd
Esther Smith – Award 6 – 1st

Individual NDP National Finals, Ricoh Arena, Coventry, 13-14 July 2019

DMT:
Owen Pitman – NDP5 Men’s 15+ – 1st
Harry Pitman – NDP1 Men’s 13+ – 2nd

Trampoline:
Arran Stannard-Heap – NDP5 Men’s 13-14 – 1st
Dylan Rundle – NDP1 Men’s 13+ – 1st
Keira Moore – NDP1 Women’s 13+ – 3rd

Emillie Hughes – DIS CAT 1 Level 1 U15 Girls – 3rd

Bethan Honey – NDP1 Women’s 11-12 – 5th

Yasmin Rundle – NDP2 Women’s 13+ – 5th

Oliver Vine – NDP2 Men’s 11-12 – 7th

Regional Team Finals, Arena Birmingham, 7-9 June 2019

Representing South West:

DMT:
Harry Pitman – NDP1 Men’s 13+ – 1st
Owen Pitman – NDP5 Men’s 15+ – 1st

Trampoline:
Arran Stannard-Heap – NDP5 Men’s 13-14 – 1st
Bethan Honey – NDP1 Women’s 11-12 – 6th
Dylan Rundle – NDP1 Men’s 13+ – 2nd
Keira Moore – NDP1 Women’s 13+ – 7th
Oliver Vine – NDP2 Men’s 11-12 – 2nd
Yasmin Rundle – NDP2 Women’s 13+ – 3rd
Emillie Hughes – DIS CAT 1 Level 1 U15 Girls – 2nd

View all results